Czekolada bezglutenowa

Autor wpisu kierownik · 22-07-22
Czekolada bezglutenowa

Smak czekolady bezglutenowej nie jest identyczny jak zwykłej czekolady. Jest zazwyczaj nieco mniej słodki i mniej kremowy. O ile różnice te nie są na tyle znaczące, by wpłynąć na przyjemność spożywania czekolady przez większość osób, o tyle mogą być zauważalne dla osób o bardzo wrażliwym podniebieniu. Niemniej jednak, te zmniejszone właściwości są z nawiązką rekompensowane przez liczne korzyści zdrowotne płynące z czekolady bezglutenowej.

Czekolada bezglutenowa a zdrowie

Jedzenie większej ilości bezglutenowej czekolady oferuje szereg korzyści zdrowotnych. Daje ona więcej błonnika i mniej tłuszczu niż zwykła czekolada. Te różnice wynikają częściowo z faktu, że większość bezglutenowej czekolady jest wykonana ze stewii lub erytrytolu zamiast cukru. Stewia i erytrytol to substancje słodzące, które nie podnoszą poziomu cukru we krwi.

Jedzenie większej ilości bezglutenowej czekolady może również pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi. Bezglutenowa czekolada ma niski indeks glikemiczny (IG), co oznacza, że nie wpływa na poziom cukru we krwi tak mocno jak zwykła czekolada. Zdrowy IG mieści się w przedziale od 55 do 70. Jeśli więc jesz czekoladę bezglutenową, możesz od czasu do czasu pozwolić sobie na kawałek czekolady, nie martwiąc się o poziom cukru we krwi.

bezglutenowa czekolada zalety

Czekolada bezglutenowa na co dzień

Chociaż czekolada bezglutenowa jest często postrzegana jako smakołyk, który należy jeść oszczędnie, może być używana w codziennej kuchni zamiast zwykłej czekolady. Ponieważ ma niższą zawartość tłuszczu, może być używana jako zamiennik bogatej w tłuszcz czekolady w wypiekach takich jak ciasteczka i brownies. Może być również użyta do przygotowania sosów czekoladowych i deserów, a także napojów czekoladowych, takich jak gorąca czekolada.

Należy pamiętać, że czekolada bezglutenowa jest również mniej lepka niż zwykła czekolada, więc nie będzie odpowiednia do gęstych sosów na bazie czekolady. Jest jednak idealna do wypieków i deserów, ponieważ łatwiej się topi, a tym samym łatwiej ją wykorzystać w przepisach.