Czekolada gorzka

Autor wpisu kierownik · 28-08-22
Czekolada gorzka

Czekolada to prawdopodobnie najpopularniejszy i najbardziej lubiany słodycz na świecie. Jedzą go miliony na całym świecie, a czekolada ceniona jest za swoją uniwersalność, wielorakie zastosowanie i jedyny w swoim rodzaju smak. Na kanwie sukcesu czekolady, powstały jej liczne odmiany, które dziś możemy znać jako m.in.: mleczną, białą, z orzechami albo różnymi nadzieniami. Nie wspomnieliśmy jeszcze o jej innej wersji, jaką jest gorzka czekolada, którą dziś się zajmiemy i po krótce omówimy jej historię, sposób jedzenia, a także metodę na jej zrobienie.

Czekolada gorzka: historia i legendy

Swoje początki czekolada miała około 4000 lat temu, gdy w Mezoameryce, a współczesnym Meksyku, ówczesne plemiona odkryły tam krzewy kakaowca. Cywilizacja Olmeków jako pierwsza znalazła sposób, aby przyrządzić czekoladę z kakao. W późniejszych latach i wiekach czekolada tworzyła swoje miejsce w kulturze, jako środek leczniczy, napój najwyższych klas itp. 

Część osób może jedynie zastanawiać się, dlaczego opisaliśmy ogólną historię czekolady, a nie dzisiaj opisywanej. Otóż pierwotnie czekolada była nad wyraz i naturalnie gorzka, a produkt, który dziś nazywamy jedynie czekoladą, dostał swoich cech w Hiszpanii w XVI wieku, gdzie dla urozmaicenia jej smaku, do czekolady dodawano miód lub cukier.

czekolada gorzka wykonanie

Czekolada gorzka: jak ją jeść?

Chcąc prawidłowo zjeść gorzką czekoladę, aby wyciągnąć z niej najwięcej smaku i aromatu, nie powinniśmy jej szybko gryźć lub zjadać kilka kawałków na raz. 

Należy jeść kawałek po kawałku, zębów używając jedynie do rozdrobnienia czekolady, a następnie ją ssać. Wówczas gorzka czekolada zapewnia najwięcej aromatu i pełnego smaku, smakując inaczej na początku i inaczej na końcu.

Czekolada gorzka: jak ją zrobić?

Do wykonania domowej gorzkiej odmiany czekolady będziemy potrzebowali:

  • 200 g kakao oraz stopionego masła, 1 lub 2 szklanki mleka/śmietanki (30%) albo wody,
  • 3 łyżki miodu oraz trochę prażonych orzechów, jeśli chcemy wykonać czekoladę z tym składnikiem właśnie.

Całość dodajemy do miski i intensywnie mieszamy, a następnie dajemy do płaskiego naczynia, z wyłożonym na nim papierem do pieczenia. Naszą recepturę należy na końcu ubić i wyrównać, włożyć do piekarnika i sprawdzać co jakiś czas, aż czekolada dojdzie do swej twardej formy.